Niepełnosprawni   Słabosłyszący
Strona główna ⇒ Komunikaty

Komunikaty



Komunikat PWIF Nr 2/2014 z dnia 11 lutego 2014 r.

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przypomina, że zgodnie z zasadą wyrażoną w art.68 ust.1 ustawy z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2008 r. Nr 47, poz.271 z późn.zm.) zwanej dalej P.f., apteki są podstawowym podmiotem prowadzącym obrót detaliczny produktami leczniczymi.
Powyższe potwierdza przepis art.86 ust.1 wskazanej ustawy, który stanowi, iż: „Apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne, takie jak:
  • wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych, określonych w odrębnych przepisach;
  • sporządzanie leków recepturowych, w terminie nie dłuższym niż 48 godzin od złożenia recepty przez pacjenta, a w przypadku recepty na lek recepturowy zawierający środki odurzające lub oznaczonej „wydać natychmiast” – w ciągu 4 godzin;
  • sporządzanie leków aptecznych;
  • udzielanie informacji o produktach leczniczych i wyrobach medycznych.”


Zgodnie z art.86 ust.8 P.f., apteka posiada uprawnienia w zakresie prowadzenia obrotu produktami wymienionymi w art.72 ust.5 tejże ustawy, tj. wyrobami medycznymi, suplementami diety, środkami specjalnego przeznaczenia żywieniowego, środkami kosmetycznymi (z wyłączeniem kosmetyków przeznaczonych do perfumowania lub upiększania), środkami higienicznymi, przedmiotami do pielęgnacji niemowląt i chorych, środkami spożywczymi zawierającymi w swoim składzie farmakopealne naturalne składniki pochodzenia roślinnego oraz środkami dezynfekcyjnymi stosowanymi w medycynie. Jednakże przepis ten stawia podstawowy warunek, że ich przechowywanie i sprzedaż nie będą przeszkadzać podstawowej działalności apteki.
W orzecznictwie wskazuje się, że w przypadku przekonującego ustalenia, iż przechowywanie i sprzedaż produktów wymienionych w art.72 ust.5 ustawy P.f., „przeszkadza” w prowadzeniu podstawowej działalności apteki, tj. świadczeniu usług farmaceutycznych, możliwe jest uznanie takiej działalności w konkretnej aptece ogólnodostępnej za wykluczoną.

Przepis art.86 P.f., nie zobowiązuje apteki do wydawania produktów, o których mowa w art.72 ust.5 P.f.. Przepis jedynie dopuszcza powyższy asortyment do obrotu w aptekach, w ustawowo określonych okolicznościach. Należy podkreślić, iż zgodnie z art.87 ust.2 P.f. apteki ogólnodostępne przeznaczone są do:
  • zaopatrywania ludności w produkty lecznicze, leki apteczne, leki recepturowe, wyroby medyczne i inne artykuły, o których mowa w art.86 ust.8 P.f.;
  • wykonywania czynności określonych w art.86 ust.1 i 2 P.f..

W związku z faktem, iż zadaniem apteki jest prowadzenie obrotu detalicznego i zaopatrywanie ludności, należy stwierdzić, iż dokonywanie sprzedaży na podstawie faktury VAT kosmetyków, suplementów diety i wyrobów medycznych do innych podmiotów niż ludność stoi w sprzeczności z art.87 ust.2 i art.68 P.f.
Poza aptekami obrót detaliczny produktami leczniczymi, z uwzględnieniem art.71 ust.1 i 3 pkt 2 P.f., mogą prowadzić punkty apteczne. W zakresie przechowywania i prowadzenia dokumentacji zakupywanych i sprzedawanych produktów leczniczych oraz sposobu i trybu przeprowadzania kontroli przyjmowania produktów leczniczych oraz warunków i trybu przekazywania informacji o obrocie i stanie posiadania określonych produktów leczniczych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące aptek.

Podkreślić należy, iż na aptekach/punktach aptecznych ciąży obowiązek zaspokajania potrzeb ludności – pacjentów i brak jest także swobody co do wyboru kontrahenta. Uczestnicy obrotu podlegają w tym względzie reglamentacji prawnej.


Autor: Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny Monika Urbaniak 
Opublikował(a): Adam Zimny (11-02-2014, 14:49) 
Zmodyfikował(a): brak 
Odsłon strony: 21502 
Wersja do druku 
 
Powrót



Zamieścił/a: Adam Zimny
Wersja do druku
Dostępność
Ochrona danych osobowych
Przeterminowane leki
Zgłoszenie wady jakościowej
Niepożądane działania leku
Ankieta jakości obsługi
Skargi i wnioski


X