Niepełnosprawni   Słabosłyszący
Strona główna  ›  Komunikaty

Komunikat Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego Nr 5/2017 z dnia 23 października 2017 r.

Przypominam, że zgodnie z art. 86. ust. 1 apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne, o których mowa w ust. 2. W myśl art. 86. ust. 2 nazwa apteka zastrzeżona jest wyłącznie dla miejsca świadczenia usług farmaceutycznych obejmujących, m.in.: sporządzanie leków recepturowych, w terminie nie dłuższym niż 48 godzin od złożenia recepty przez pacjenta, a w przypadku recepty na lek recepturowy zawierający środki odurzające lub oznaczonej "wydać natychmiast" - w ciągu 4 godzin oraz sporządzenie leków aptecznych. Art. 87. ust. 2. ww. ustawy stanowi, że apteki ogólnodostępne przeznaczone są do, m.in.: zaopatrywania ludności w produkty lecznicze, leki apteczne, leki recepturowe, wyroby medyczne i inne artykuły, o których mowa w art. 86 ust. 8.

W odniesieniu do wody oczyszczonej dopuszcza się używanie do receptury aptecznej wody otrzymanej w aptece, odpowiadającej wymaganiom ustalonym u aktualnie obowiązującej Farmakopei Polskiej Wydanie X oraz wody oczyszczonej Aqua purificata kupowanej w hurtowni farmaceutycznej w butelkach.

Zgodnie z treścią zawartą w Farmakopei Polskiej Wydanie X Tom II (str. 4034) jakość wody wytwarzanej w aptece powinna być poddawana kontroli, której częstotliwość zależna jest od objętości wody wytwarzanej przez destylator:
- do 25 litrów dziennie – nie rzadziej niż co 90 dni,
- od 25 litrów do 150 litrów dziennie – nie rzadziej niż co 30 dni,
- ponad 150 litrów dziennie – zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania.
Kontrolę jakości wody do bezpośredniego użycia należy również przeprowadzić po likwidacji każdej awarii urządzenia.

Woda oczyszczona w pojemnikach używana jako rozpuszczalnik do sporządzania leków niejałowych i jałowych spełnia następujące wymagania dodatkowe:
- spełnia wymagania badania jałowości,
- przechowywana jest w pojemnikach o pojemności nie większej niż 1000 ml, zapewniających utrzymywanie jałowości nie dłużej niż 16 godz. po otwarciu pojemnika.



Autor: Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny Monika Urbaniak 
Opublikował(a): Adam Zimny (23-10-2017, 07:37) 
Zmodyfikował(a): brak 
Odsłon strony: 21523 
Wersja do druku 
 
Powrót



Zamieścił: Adam Zimny