Strona główna  ›  Komunikaty
Komunikat Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego Nr 3/2018 z dnia 27 czerwca 2018 r.
W związku ze zbliżającym się okresem letnim przypominam o obowiązku zapewnienia w aptekach ogólnodostępnych, aptekach szpitalnych i zakładowych, działach farmacji szpitalnej, punktach aptecznych oraz placówkach obrotu pozaaptecznego odpowiednich warunków przechowywania produktów leczniczych/wyrobów medycznych w zakresie temperatury i wilgotności oraz o obowiązku dokładnej weryfikacji w momencie przyjmowania dostawy, warunków przechowywania oraz transportu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, które są przedmiotem dostawy.

Warunki przechowywania produktów leczniczych powinny odpowiadać warunkom określonym przez producentów lub zawartym w aktualnie obowiązującej Farmakopei Polskiej.
Przypominam również o konieczności monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których przechowywane są produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz rejestrowania odczytów na każdej zmianie roboczej.

W odniesieniu do produktów leczniczych termolabilnych, których granica dopuszczalności temperaturowej kształtuje się między 20C a 80C przypominam, że osoba wydająca produkt leczniczy udziela w razie potrzeby informacji co do sposobu przechowywania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego. Mając na uwadze zapewnienie pewności zachowania zasady tzw. "zimnego łańcucha" produkty termolabilne powinny być wydawane w opakowaniu termoizolacyjnym.

Informuję ponadto, że w przypadku dłuższych przerw w dostawie energii elektrycznej, kierownik placówki ma obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania produktów leczniczych termolabilnych.


Autor: Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny Monika Urbaniak 
Opublikował(a): Adam Zimny (28-06-2018, 08:58) 
Zmodyfikował(a): brak 
Odsłon strony: 920 
 
PowrótZamieścił/a: Adam Zimny
Wersja do druku