Niepełnosprawni   Słabosłyszący

↻ Wstecz

Informacja dla podmiotów leczniczych wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia
 
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2008, Nr 45, poz. 271 z późn. zm.) w rozdziale 7 określa aptekę jako placówkę ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą usługi farmaceutyczne.
Aptekę szpitalną tworzy się w:
  • zakładzie leczniczym, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne szpitalne i inne niż szpitalne;
  • jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, o której mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.
Apteka szpitalna jest przeznaczona do:
  • zaopatrywania zakładu leczniczego lub jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w których została utworzona, oraz pacjentów wskazanych w art. 106 ust. 3 pkt 2 i 3;
  • zapewnienia świadczenia usług farmaceutycznych, o których mowa w art. 86 ust. 2, na potrzeby zakładu leczniczego lub jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, o której mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, w których została utworzona.
Zgodnie z art. 93 ust. 1 i 2 ustawy Prawo farmaceutyczne
  • W aptece szpitalnej oraz zakładowej ustanawia się kierownika apteki.
  • Do kierownika apteki szpitalnej lub zakładowej stosuje się odpowiednio przepisy art. 88 ust. 2b-2f, 4 i 5.
W art. 106 cytowanej ustawy wymienione są warunki niezbędne do uruchomienia apteki szpitalnej, które należy spełnić aby uzyskać zgodę właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego na jego uruchomienie.
  • Komunikat Nr 3 Głównego Inspektora Farmaceutycznego w z dnia 15.11.2011 r. w sprawie wymogów lokalowych i kadrowych dotyczących działów farmacji szpitalnej,
  • Komunikat Nr 1 Głównego Inspektora Farmaceutycznego w z dnia 12.03.2012 r. w sprawie obowiązku utworzenia w szpitalu lub innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego apteki szpitalnej lub działu farmacji szpitalnej.


Wersja do druku


Zamieścił: Adam Zimny